Daňové priznanie sa podať oplatí. Aj pre B a L povolenie.

photo blog

Daňové zaťaženie vo Švajčiarsku je oveľa nižšie ako vo väčšine európskych krajín. Ak máte B alebo L povolenie na pobyt, vaše ročné príjmy nepresiahnu 120 000 CHF a nie ste v manželstve so Švajčiarom/Švajčiarkou, automaticky podliehate zrážkovej dani (Quellensteuer). Zrážková daň vám sťahuje priamo zamestnávateľ zo mzdy a vy jednoducho nemáte povinnosť podávať daňove priznanie vo Švajčiarsku.

Čo však viacerí Slováci žijúci vo Švajčiarku s povolením na pobyt B a L nevedia, je to, že si môžu cez špeciálny daňový formulár zažiadať o vrátenie časti zaplatenej zrážkovej dane. Oplatí sa to približne 95% z nich a v mnohých prípadoch sa jedná o nie zanedbateľnú sumu.

Aké zrážky si môžem uplatniť?

Povaha zrážok, ako aj ich výška a podmienky ich uplatnenia sa líšia od kantónu ku kantónu. Rozdiely môžu byť veľké.

Základné odpočty pre osoby s povolením na pobyt typu B a L podliehajúcich zrážkovej dani sú napríklad:

- cesta do zamestnania,
- náklady na stravu v zamestnaní,
- zdravotné náklady
- náklady na jasle, školku a iné formy inštitúcií starostlivosti o deti,
- úroky z dlhov,
- výživné na deti,
- príspevky do 2/3 piliera a špecifické poistenia,
- ďalšie vzdelávanie ai.

Ako sme už písali, kantonálne rozdiely sú veľké, takže pre príklad uvádzame niektoré odpočty špecifické pre určitý kantón: nákup stravy pre celiatikov, práca na zmeny, prenájom ubytovania ai. Daňovú legislatívu treba neustále sledovať, pretože sa neustále mení.

Našimi službami zatial pokrývame nemecky hovoriace kantóny: Zürich, Bern, Luzern, Uri, Schwyz, Obwalden, Nidwalden, Glarus, Zug, Freiburg, Solothurn, Basel-Stadt, Basel-Landschaft, Schaffhausen, Applenzell Ausserrhoden, Appenzell Innerrhoden, St. Gallen, Grabünden, Aargau, Thurgau, Wallis.

Čo mám urobiť aby som dostal zrážkovú daň späť?

Celé zdaňované obdobie si jednoducho odkladajte všetky účty a faktúry, ktoré by ste mohli v nasledujúcom roku použiť pri podaní daňového priznania. Na to, aby ste mali prehľad, o ktoré základné služby a tovar ide, prečítajte si náš Informačný leták.

Následne nás môžete kontaktovať s vašimi otázkami. Spolu prídeme na to, ktorú službu od nás budete potrebovať a informujeme vás o ďalšom postupe.

Daňové priznanie sa podáva za kalendárny rok, a to do troch mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, čiže do konca marca. Do tohto termínu môžete taktiež podať zdôvodnenú žiadosť o odklad.

V prípade zložitého prípadu si vyhradzujeme právo na zdvihnutie poplatku. Samozrejme zákazník bude o tom dopredu informovaný.

A čo vy? Necháte svoje peniaze daňovému úradu alebo ich chcete do svojho rozpočtu?

Kontaktujte nás a my vám povieme ako na to!