Všetky Blogy

Prečítajte si články na tému financie, dane a poistenie vo Švajčiarsku

Švajčiarsko je špecifické aj tým, že sa snaží každý systém výhodne nastaviť pre čo najviac svojich občanov, a preto sú tieto systémy veľmi komplikované. Preto pripravujeme pre vás články na rôzne témy, kde sa snažíme tieto systémy zrozumiteľne vysvetliť.

photo blog
Problémy s Lohnausweis.

Ako zamestnanec vo Švajčiarsku máte nárok na vystavenie tzv. Lohnausweis. Tento doklad vystavuje zamestnávateľ a sú na ňom uvedené súhrnné položky mzdy, odvodov a daní, ktoré ste u daného zamestnávateľa zarobili, odviedli alebo zaplatili.

photo blog
Podať daňové priznanie sa oplatí.

Podať daňové priznanie sa oplatí. Aj pre (B) a (L) povolenie. Daňové zaťaženie vo Švajčiarsku je oveľa nižšie ako vo väčšine európskych krajín. Ak máte B alebo L povolenie pobyt, vaše ročné príjmy nepresiahnu 120 000 CHF a nie ste v manželstve so Švajčiarom/Švajčiarkou, automaticky podliehate zrážkovej dani (Quellensteuer).

photo blog
Prípadová štúdia vrátenia dane za osobu.

Možno už viete, že daňové priznanie pre povolenie na pobyt typu B a L sa podať síce nemusí, ale keď ho podáte, tak vám môžu niečo vrátiť. A možno si hovoríte, že práve vám sa to neoplatí. Pozrite sa teda na prípadovú štúdiu podania daňového priznania za jednu osobu.

photo blog
Prípadová štúdia vrátenia dane za rodinu.

Možno už viete, že daňové priznanie pre povolenie na pobyt typu B a L sa podať síce nemusí, ale keď ho podáte, tak vám môžu niečo vrátiť. A možno si hovoríte, že práve vám sa to neoplatí. Pozrite sa teda na prípadovú štúdiu podania daňového priznania za rodinu.