Všetky Blogy

Prečítajte si články na tému financie, dane a poistenie vo Švajčiarsku

Švajčiarsko je špecifické aj tým, že sa snaží každý systém výhodne nastaviť pre čo najviac svojich občanov, a preto sú tieto systémy veľmi komplikované. Preto pripravujeme pre vás články na rôzne témy, kde sa snažíme tieto systémy zrozumiteľne vysvetliť.

Koronavírus
Koronavírus posúva daňové termíny.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu okolo pandémie COVID - 19 (koronavírus), ktorá postihla aj Švajčiarsko, sa niektoré kantonálne daňové úrady rozhodli automaticky predĺžiť termíny...

photo blog
Digitalizácia daňového priznania.

Digitalizácia daňového priznania sa vo Švajčiarsku postupne rozširuje. Aktuálne je to veľká téma v kantóne Aargau. A že ide o zložité procesy nasvädčuje fakt, že prvé výstupy by mali byť známe až medzi rokom 2022 a 2024.

photo blog
Zrážková daň pre každého.

Veľa Slovákov žijúcich vo Švajčiarsku je so svojou zrážkovou daňou (Quellensteuer) nespokojných a radšej by platili dane raz ročne ako Švajčiari alebo cudzinci s povolením na pobyt typu C.

photo blog
Veľká zmena zrážkovej dane (Quellensteuer).

Všetci cudzinci žijúci vo Švajčiarsku bez povolenia na pobyt typu C podliehajú zrážkovej dani (Quellensteuer). Povinnosť podať daňové priznanie majú tí z nich, ktorí zarábajú v hrubom viac ako 120 tis. ročne alebo vlastnia vo Švajčiarsku nehnuteľnosť.

photo blog
Problémy s Lohnausweis.

Ako zamestnanec vo Švajčiarsku máte nárok na vystavenie tzv. Lohnausweis. Tento doklad vystavuje zamestnávateľ a sú na ňom uvedené súhrnné položky mzdy, odvodov a daní, ktoré ste u daného zamestnávateľa zarobili, odviedli alebo zaplatili.

photo blog
Podať daňové priznanie sa oplatí.

Podať daňové priznanie sa oplatí. Aj pre (B) a (L) povolenie. Daňové zaťaženie vo Švajčiarsku je oveľa nižšie ako vo väčšine európskych krajín. Ak máte B alebo L povolenie pobyt, vaše ročné príjmy nepresiahnu 120 000 CHF a nie ste v manželstve so Švajčiarom/Švajčiarkou, automaticky podliehate zrážkovej dani (Quellensteuer).

photo blog
Prípadová štúdia vrátenia dane za osobu.

Možno už viete, že daňové priznanie pre povolenie na pobyt typu B a L sa podať síce nemusí, ale keď ho podáte, tak vám môžu niečo vrátiť. A možno si hovoríte, že práve vám sa to neoplatí. Pozrite sa teda na prípadovú štúdiu podania daňového priznania za jednu osobu.

photo blog
Prípadová štúdia vrátenia dane za rodinu.

Možno už viete, že daňové priznanie pre povolenie na pobyt typu B a L sa podať síce nemusí, ale keď ho podáte, tak vám môžu niečo vrátiť. A možno si hovoríte, že práve vám sa to neoplatí. Pozrite sa teda na prípadovú štúdiu podania daňového priznania za rodinu.